RSS

Názornosť nadovšetko

24 apr

Tento rok zase raz po dlhšom čase učím piatakov matematiku. Trochu sme rozšírili učivo a pridali sme si aj obsahy a teda aj jednotky obsahu. Učivo to nie je najjednoduchšie, no títo moji piataci sú hlavičky. Zvládajú to.

Obyčajne som pri tejto téme dala deťom doma vystrihnúť z papiera centimeter štvorcový, decimeter štvorcový a polepiť z odpadového papiera aj meter štvorcový. Tohto roku som si povedala, že nám to ide celkom dobre a mali sme veľa prázdnin, tak to nemusíme robiť.

Chyba.

Jedného dňa prišiel Janík do školy a pýtal sa, či sa môže niečo spýtať… Vysvetlil mi, že sa ho ocko doma pýtal, čo sa učia z matematiky. On mu vysvetlil, že premieňame jednotky obsahu a počítame obsahy štvorca a obdĺžnika. Ocko ho vzal na dvor a kázal mu, aby vyznačil desať metrov štvorcových. Janík sa ma spýtal, ako to mal urobiť. Nerozumel, čo ocko chce, keď mu vyznačil obdĺžnik desať metrov dlhý a jeden meter široký. Spoločne sme si to nakreslili a potvrdili ockovu pravdu. Zároveň sme sa dohodli, že dnes dá Janík otcovi úlohu, aby vyznačil tiež desať metrov štvorcových, ale má to byť iné riešenie, ako bolo to včerajšie…

A ja som sa rozhodla, že aj títo piataci absolvujú projekt s metrom štvorcovým. Každý doma za pomoci rodinných príslušníkov vyrobil meter štvorcový strihaním a lepením rôznych letákov, novín, odpadového papiera a priniesli ho do školy. Naša nasledujúca hodina matematiky sa uskutočnila na školskom dvore.

Prvou úlohou bolo zistiť koľko metrov štvorcových dlažby by musela riaditeľka kúpiť, ak by nám chcela urobiť chodník od bráničky až po schody do budovy. Nemali sme žiadne meradlo, len naše papierové metre štvorcové. Deti sa poradili a úlohu hravo zvládli. A tak to bolo aj so všetkými ďalšími úlohami, ktoré som si vymýšľala. Celú hodinu deti skladali rôzne obdĺžniky a štvorce pomocou papierových pomôcok a spamäti počítali ich obvody a obsahy.

Hodina to bola rušná, z času na čas sa deti aj pohádali, no výsledok stál zato.

A ja som sa zase utvrdila, že “názornosť je nadovšetko”…

 

 
Pridaj komentár

Posted by na 24/04/2018 in o škole

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerom sa páči toto: