RSS

Barborka spomína

20 sep

Dozvedeli sme sa, že známi idú na spoločný výlet autobusom.

Pieniny, Dunajec, hrad nad Starou Ľubovňou… predpokladané miesta výletu.

Vzali nás so sebou. Rozpršalo sa a už sme takmer ľutovali, že sme neostali preleňošiť sobotu doma. No mali sme so sebou asi “dobrú vílu”, lebo vždy keď sme vystúpili z autobusu dážď prestal a my sme si suchí užívali krás našej krajiny.

Prvá krátka zástavka bola v Bazilike minor v Ľutine. Krásne mozaiky nás utvrdili v tom, že si zaslúži byť slovenskou “Santa Maria Maggiore” a tiež v tom, že aj súčasní umelci si zaslúžia náš obdiv. Ochotný pán farár nám porozprával o histórii baziliky, upriamil našu pozornosť na tridsaťdva drevených kostolíkov v jej blízkosti a dozvedeli sme sa aj to, že do budúceho roka ich tu bude šesťdesiat. Sú to síce len repliky v mierke 1:10, no sú naozaj krásne a zaujímavé. Nie nadarmo ich originály zapísalo UNESCO do svetového dedičstva.

Ďalším miestom boli Pieniny a splav Dunajca na pltiach. Hladina Dunajca bola nízka. Miestami mal hĺbku len tridsať centimetrov, no inde aj dvanásť metrov. Bol plný pltí, raftov aj kačičiek. Bobra sme nevideli. Pltník veľa nerozprával, no základné informácie nám podal, ba sem tam pridal aj nejaký vtip.Niektorí si prešli celú cestu pešo po brehu a okrem nich bolo na brehu aj množstvo cyklistov na cyklotrase.

SONY DSC

Splavujeme Dunajec

Na Staroľubovnianskom hrade sme si pospomínali na naše predošlé návštevy a zážitky. Raz sme tu boli s deťmi z letného tábora a spomenuli sme si, ako sme deti strašili v podzemných chodbách. Veľmi milé bolo, keď ma na nádvorí so strieľňou a kanónmi vyhľadala Barborka, naša bývala žiačka, teraz už vysokoškoláčka, a s radosťou povedala: “Tu sme predsa boli, pri tých kanónoch ste nás fotili!”

hrsl

A po návrate domov vyhľadala dokonca aj fotku z tábora spred desiatich rokov a pripla ju k môjmu albumu na FB. Potešilo ma to…

 

 
Pridaj komentár

Posted by na 20/09/2015 in Vychádzky do okolia

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d bloggers like this: