RSS

Gejzír Herľany

21 aug

Bola som asi šiestačka, keď som ho videla prvýkrát. Ohromil ma tým, že striekal s hukotom a so sírovým zápachom a musela som sa celkom zakloniť, aby som videla kam až siaha. Bol veľmi vysoko. Nemám fotku, no spomienky mám.

Herliansky gejzír sa od klasických gejzírov odlišuje situovaním vo vulkanických vrchoch a najmä tým, že sa umelo aktivizoval vrtom hlbokým 404,5 m. Hoci Herliansky gejzír postupne stráca na sile, čas medzi erupciami sa predlžuje a aj ich sila sa zmenšuje, stále si zachováva jedinečnosť. Je tu vyše sto rokov za rovnakých hydrodynamických a geotermických podmienok. Predpokladá sa, že pokiaľ nebude násilne mechanicky poškodený, budú si ho môcť pozrieť aj v ďalšom storočí.

Dnes sme sa vybrali zase do Herlian. Gejzír, ktorý strieka od roku 1875, striekal aj dnes. Aj keď bol menší a museli sme na jeho erupciu čakať dve hodiny, stálo to zato. V okolí sa zišlo asi tridsať ľudí už pred ôsmou hodinou ráno. Na webovej stránke obce Herľany sme si prečítali, že dnes bude gejzír striekať medzi ôsmou a desiatou hodinou. Striekal od 9:55 do 10:20 hodiny.

Bol to pekný zážitok.

 
Pridaj komentár

Posted by na 21/08/2015 in Vychádzky do okolia

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d bloggers like this: