RSS

Letná inšpirácia

19 aug

Často počúvam, ako učitelia spomínajú na stretnutia v minulosti na okresných PK či otvorených hodinách a nostalgicky si vzdychnú, ako im to chýba.

Niekedy sa zamýšľam nad tým, ktorá štátna inštitúcia by mala túto činnosť zastrešovať v súčasnosti.

Okresné organizácie skoro neexistujú a ak áno, tak sú tu skôr pre zriaďovateľov ako pre učiteľov. Väčšina celoštátnych inštitúcií priamo riadených ministerstvom školstva sa s vervou pustila do európskych projektov. Nie div, veď súčasná filozofia využívania európskych fondov v školstve dáva „veľmi zelenú“ práve im. V istom zmysle je to fajn. Výstup bude zrejme verejne prístupný všetkým školám, zapojiť sa môžu všetci tvoriví učitelia. No na druhej strane, práca na európskych projektoch prináša hory byrokracie, papierovania, a tak to vyzerá, že už na nič iné nezostáva týmto organizáciám čas. Doslovne.

Bola som na letnej škole.

Nezisková organizácia Indícia ju organizuje každý rok pre záujemcov, ktorých nazýva „moderní učitelia“. Týždeň strávený v peknom horskom prostredí (tentokrát v Račkovej doline) priniesol asi každému zaujímavé skúsenosti.

Upútali napríklad: Hejného matematika, sfumato – splývavé čítanie, Comenia script – jednoduché písané písmo, edukačná robotika, integrované tematické vyučovanie, zábavné rozprávanie Dávida Králika o práci s deťmi aj učiteľmi aj Tibora Hujdiča – pána Mrkvičku o detských knihách, zaujímavé čítanie redaktorky Dobrej školy Lenky Kunovej o škole minulej i prítomnej, cestovateľské zážitky Ivanky Viskupovej z Pakistánu, spoza severnej polárnej kružnice i Madeiry a možno aj naše rozprávanie o TEDx v našej škole.

Ale nezaostali ani: landart – tvorba obrázkov v prírode a z prírodných materiálov,  myšlienkové mapy a ich tvorba, autokorektívne karty a práca s nimi na vyučovaní, matematické projekty, Bloomova taxonómia, tablety, spolupráca škôl s rodičmi, skanzen v Pribyline, krásne horské prostredie Račkovej doliny…

Málo dobrého jedla a internetu, viac odborných prednášok a workshopov a najviac zaujímavých a tvorivých ľudí…

Bolo to inšpirujúce.

This slideshow requires JavaScript.

Reklamy
 
Pridaj komentár

Posted by na 19/08/2013 in o škole

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d bloggers like this: